Obserwuj bloga przez e-mail

Pocztówkowa podróż dookoła świata: Wyspa Bożego Narodzenia #2

Pocztówkowa Podróż Dookoła Świata rozkręca się na dobre.
W ubiegłym tygodniu otrzymałam cztery piękne kartki. 2 pochodziły z nowych dla mnie miejsc.
Pierwsza dotarła do mnie z… Wyspy Bożego Narodzenia!

Napisałam maila, opisałam „sprawę”, trochę o sobie i już kilka godzin później otrzymałam wiadomość zwrotną, że chętnie wyślą mi takową widokówkę.
Nie czekałam na nią długo. Doszła po ok. 2 tygodniach.Przedstawia codzienne życie na wyspie i typowe widoki.

No i oczywiście charakterystyczne dla tego miejsca znaczki z Mikołajem oraz krabami.
Są naprawdę urocze!


Pocztówka dotarła do mnie po 15 dniach, pokonując ponad 10 tys. kilometrów. Wynik imponujący


Jako, że podróże (również te pocztówkowe), to dla mnie nie tylko piękne widoki, ale też wiedza, więc znalazłam kilka informacji na temat tej wyspy.

Wyspa Bożego Narodzenia położona jest na Oceanie Indyjskim, na północny zachód od wybrzeży Australii ( terytorium zależne Australii).
źródło- Wikipedia

Do najbliższych brzegów Australii jest ok. 1600 km, do Perth - kolejny tysiąc więcej, a do południowego wybrzeża indonezyjskiej Jawy - 380 km.

Geograficznie stanowi część Azji, jednak ze względu na obecną przynależność polityczną, terytorium to niekiedy jest zaliczane do Oceanii

Obowiązującą tam walutą jest Dolar Australijski.

Warto dodać, że na wyspie panuje klimat tropikalny z temperaturami od +21 do +32 °C.
Patrząc na obecną pogodę… czy myśląc o temperaturach na Boże Narodzenie w Polsce... No delikatnie mówiąc: jest różnica!

Na Boże Narodzenie lata tylko jedna linia regularna, łącząc je kilka razy w tygodniu z Perth i odległymi o 900 km Wyspami Kokosowymi, a czasami - czartery z Kuala Lumpur.

Wyspa stanowi wierzchołek, wysokiego na ok. 5000 m podmorskiego masywu wulkanicznego, kulminacje osiąga w postaci płaskowyżu zajmującego całe wnętrze wyspy. 

Wystaje ponad powierzchnię wody pionowymi ścianami, więc większą część jej wybrzeża stanowią kilkunastometrowe, niedostępne klify, wokół których rozciąga się pas rafy koralowej.
Najwyższym wzniesieniem jest Murray Hill mające 361 m n.p.m. Wyspa zajmuje 135 km².

źródło: Wikipedia


Skąd taka a nie inna nazwa wyspy?

A no właśnie w pewnej mierze przez wzgląd na jej ukształtowanie i te pionowe ściany tworzące wybrzeże!

Co prawda Brytyjski kapitan William Mynors dotarł tu 25 grudnia 1643 r. i  dlatego odkryty ląd nazwał wyspą Bożego Narodzenia, jednak pierwsi ludzie na ląd zeszli dopiero 45 lat później, byli to dwaj członkowie załogi statku „Cygnet”, który w 1688 dopłynął do wyspy.

Dziś na wyspie Bożego Narodzenia mieszka ok. 1500 osób, potomków robotników z Chin, Malezji, Singapuru i Europejczyków. 

Stolicą jest Flying Fish Cove (dosł. zatoka latających ryb) przez miejscowych nazywane po prostu "The Settlement", czyli osiedle.

 Językiem oficjalnym jest angielski - jednak nie jest on wymagany w pracy, wielu ludzi mówi nim słabo na co dzień porozumiewając się językami narodowymi.

Dominującą religią jest Buddyzm, który wyznaje 75% mieszkańców, następnie chrześcijaństwo 12%, Islam 10% oraz inne religie stanowiące ok. 3%, jednak Święta Bożego Narodzenia obchodzą tam ponoć wszyscy- bez względu na wyznanie.

Wnętrze wyspy Bożego Narodzenia pokrywa wilgotny las równikowy, a ponad 60 proc. powierzchni stanowi park narodowy Christmas Island, u wejścia do którego stoi figura Mikołaja.

Niektórzy nazywają wyspę Bożego Narodzenia również jako "Galapagos na Oceanie Indyjskim" z racji licznych endemicznych gatunków ptaków.

Jej symbolem jest czerwony krab: każdego roku w czasie rozpoczynającej się na przełomie października i listopada pory deszczowej miliony jego osobników wędrują z zalesionego płaskowyżu w stronę oceanu tworząc osobliwy jasnoczerwony ruchomy dywan, przetykany miejscami skorupiakami w kolorach wpadających w pomarańcz i purpurę.

Facebook:Christmas Island Tourism Association
Facebook:Christmas Island Tourism Association

Główna migracja trwa 18 dni, choć zdarzają się mniejsze przed nią i po niej, zawsze w rytm tego samego księżycowego kalendarza: kraby idą wtedy nieprzerwanym strumieniem wspinając się na wszystko, co stoi im na drodze.

Facebook:Christmas Island Tourism Association
Facebook:Christmas Island Tourism Association
Facebook:Christmas Island Tourism Association


Na świecie są dwie wyspy Bożego Narodzenia. Druga leży na Pacyfiku i tworzy państwo Kiribati.Źródła:

Wikipedia
Copyright © Traviollini , Blogger